Nieoficjalna strona KS Wda Świecie - Historia

Kolejne mecze

Ostatnie mecze

N, 22 Cze 2014 00:00 
V liga - 2013/14
CYKLON
CYKLON
2:6 WDA II/STRAŻAK
WDA II/STRAŻAK

N, 15 Cze 2014 15:00 
WDA II/STRAŻAK
WDA II/STRAŻAK
3:0 WISŁA
WISŁA

So, 07 Cze 2014 00:00 
START
START
3:1 WDA II/STRAŻAK
WDA II/STRAŻAK

Szukaj

Statystyka strony

Użytkowników : 231
Artykułów : 884
Zasoby : 88
Odsłon : 1272904

Historia PDF Drukuj Email
sobota, 09 września 2006 21:41

Klub Sportowy "WDA"


53 lata historii istnienia

wdaswiecie2

1957

8 marca utworzono nowy klub sportowy o nazwie Rzemieślniczy Spółdzielczy Klub Sportowy "WDA"
Na prezesa wybrano Konstantego Gołowkina.

1958

Od 15 marca trenerem piłkarzy do grudnia przyszłego roku był Eugeniusz Ginter, który przyczynił się
do awansu drużyny juniorów z Klasy B do klasy A

1960

Klub Sportowy w Świeciu zmienił nazwę na Rzemieślniczy-Spółdzielczy Klub Sportowy "Start-Wda".

Prezesem został wybrany Józef Tarkowski.

Klub posiadał dwa zespoły piłkarskie:

Seniorów grających w B klasie / drużynę trenował Benedykt Preis/
i juniorów zgłoszonych do rozgrywek / trener: Eugeniusz Ginter/.

1961

20 marca prezesem został Leon Neuman.

Drużyna piłkarzy wzięła udział w rozgrywkach klasy B.

1962

Zrzeszenie sportowe Start-Wda swą działalność opierało na funduszach uzyskanych od spółdzielni podlegających Centralnemu Zrzeszeniu Spółdzielni Pracy i Rzemiosła. Brak boiska jak i brak zainteresowania władz sportowych sprawami klubowymi doprowadziły do sytuacji, w której Wojewódzka Komisja Sportowa podjęła decyzję o likwidacji klubu. Decyzji tej sprzeciwił się ówczesny sekretarz PZPR - Zygmunt Kruk, który dopomógł klubowi w nawiązaniu zbawiennych kontaktów z zakładami pracy na terenie miasta.

1963

Jak wynika ze sprawozdań w okresie od 1 marca 1963 roku do 27 stycznia roku następnego, funkcję prezesa sprawował Franciszek Manikowski. Piłkarzami WDY, którzy jako pierwsi rozpoczęli pracę w Świeckich Zakładach Celulozy i Papieru byli Jan Kowalski, Eugeniusz Neuman i Franciszek Graczyk.

1964

Drużyna Wdy piłki nożnej seniorów pod wodzą Aleksandra Łabęckiego zdobyła upragniony awans do A klasy. 28 Lipca funkcję prezesa objął Kazimierz Górski. Reaktywowano sekcję piłki siatkowej. Klub zgłosił do rozgrywek drużynę piłki siatkowej, która startowała w klasie wojewódzkiej. 11 Grudnia na Walnym Zgromadzeniu Rzemieślniczego Klubu Sportowego Start-Wda funkcję prezesa powierzono Stanisławowi Podlasiakowi.

1965

Drużynę piłki nożnej dalej prowadził Aleksander Łabędzki. Trenerem młodzieży /trampkarzy i juniorów/ został Tadeusz Wyżga. Jego wychowankami, którzy później grali w pierwszym zespole, byli: Jan Majewski, Wacław Hajne, Jan Kosecki, Leszek Pluciński i Grzegorz Piętka. Piłkarze trenowali wówczas na boisku przy Świeckim Zamku Krzyżackim. W czynie społecznym przy zamkowym boisku wybudowano szatnie. W jednym z pierwszych bloków powstałych na osiedlu Kościuszki, jedno z mieszkań /w bloku nr.11/ przeznaczono na sekretariat klubu. Drużynę siatkarzy trenował Roman Kobusiński.

1966

20 kwietnia uchwałą Walnego Zgromadzenia członków Klubu Sportowego Wda rozwiązano dotychczasowy Klub Rzemieślniczo-Spółdzielczy Klub Sportowy Start-Wda i jednocześnie powołano do życia Zakładowy Klub Sportowy Wda Świecie pod patronatem Zakładów Celulozy i Papieru trwającym do 1991 roku. Prezesem nowego klubu został Mieczysław Stanielewicz. Klub zgłosił do rozgrywek drużynę trampkarzy, która w swej grupie zajęła I miejsce. W mieście powstał Klub Kibica, którego przewodniczącym został Leon Neuman.

1967

15 lutego patronat honorowy nad klubem Wda objął Dyrektor Zakładów Celulozy i Papieru Andrzej Olszewski. Druga drużyna seniorów uzyskała awans do Klasy B. Trenerem pierwszego zespołu został Ryszard Dziadek. Najprawdopodobniej w tym roku zapadła decyzja o budowie stadionu sportowego i urządzeń towarzyszących. Obiekt postanowiono zlokalizować na Chmielnikach w pobliżu Osiedla Kościuszki. Po zakończeniu sezonu 1967 drużyna piłki nożnej zajęła X miejsce w rozgrywkach o mistrzostwo ligi wojewódzkiej.

1968

Pierwsza drużyna seniorów w piłce nożnej zajęła II miejsce w mistrzostwach Klasy A i uzyskała prawo walki o awans do ligi okręgowej. W skład tego zespołu wchodzili: Jan Kowalski, Eugeniusz Neuman, Jerzy Domian, Eugeniusz Fankidejski, Franciszek Graczyk, Bogdan Arczyński, Ryszard Kurowski, Ryszard Brandt, Wacław Hajne, Marian Wańtuch, Karol Arczyński i Jan Majewski - wszyscy pracownicy Świeckich Zakładów Celulozy i Papieru oraz  Piotr Kubiak, Zygmunt Ryzop, Stefan Modrzejewski, Andrzej szydłowski i Miller - odbywający w Świeciu czynną służbę wojskową i na ten czas grający w barwach Wdy.

1969

Piłkarze Wdy zajęli w lidze okręgowej XI miejsce. Trenerem pierwszej drużyny został Henryk Rosiński. 29 Lipca rozegrano na stadionie przy zamku pierwsze międzynarodowe spotkanie w piłce nożnej w Świeciu. Mecz zakończył się zwycięstwem zawodników Wdy nad drużyną węgierską "Telefon Fabrik" Budapeszt wynikiem 3:0.

1970

W maju piłkarze Wdy rozegrali mecz o Puchar Polski na szczeblu okręgowym z Zawiszą Bydgoszcz wygrywając 2:1. Pierwsza drużyna seniorów piłki nożnej zajęła X miejsce w rozgrywkach ligi okręgowej, zaś druga drużyna została wycofana z rozgrywek o mistrzostwo B klasy. Z pierwszej drużyny seniorów karierę zawodniczą ukończyli: Jan Kowalski, Karol Arczyński, Bogdan Arczyński, Eugeniusz Fankidejski, Franciszek Graczyk. 10 Września zawodnicy ZKS Wdy zdobyli I miejsce w" Pucharze Fair Play" w grupie juniorów.

1971

W piłkarskich spotkaniach o mistrzostwo ligi okręgowej nasza drużyna awansowała na VI miejsce w tabeli, zdobywając 23 punkty. 22 Lipca rozegrano międzynarodowy mecz z okazji otwarcia nowego stadionu, na którym zagrali: Wda Świecie i Żelaznicar Niź z Belgradu. Mecz zakończył się zwycięstwem Wdy 4:3. Był to zarazem mecz z okazji zakończenia kariery piłkarskiej zawodników Wdy - Ryszarda Kurowskiego, Eugeniusza Neumana i Stefana Modrzejewskiego. Uroczyście pożegnano także siatkarzy kończących karierę sportową: Edwarda Sobiechowskiego, Jana Chariasza, Sławomira Tabaczyka, Jerzego Grzegorczyka, Tadeusza Lubiejewskiego i Henryka Rolbieckiego. W nowym sezonie piłkarskim 1971/72 walczyły już cztery drużyny: trampkarzy, juniorów, seniorów w B klasie i wreszcie drużyna numer jeden naszego lokalnego piłkarstwa - seniorzy występujący w lidze okręgowej. Drużyny trampkarzy i juniorów trenowali Ryszard Kurowski i Henryk Rosiński / trener pierwszej drużyny seniorów/. Drużyna seniorów siatkarzy w klasie A w rozgrywkach sezonu 1970/71 zajęła VII miejsce. Drużyna juniorów siatkarzy w Klasie A w rozgrywkach sezonu 1970/71 zajęła II miejsce.

1972

W marcu przy ZKS Wda zawiązano sekcję lekkiej atletyki, nad którą kierownictwo objął Romuald Gajewski. W lidze okręgowej drużyna ZKS Wda zajęła wysokie III miejsce, zdobywając 37 punktów. 1 lipca zmiana trenera - odszedł Henryk Rosiński/ trener pierwszej drużyny/. Nowym trenerem został Adam Damski, dotychczasowy zawodnik i trener "Chojniczanki".15 Grudnia patronat honorowy nad klubem Wda objął Dyrektor Zakładów Celulozy i Papieru Michał Kempa.

1973

W sezonie 1972/73 drużyna Wdy zajęła II miejsce w tabeli w lidze okręgowej za Polonią Bydgoszcz i zdobyła tytuł wicemistrza Pomorza za rok 1972/73. W październiku pożegnano zasłużonego piłkarza Mariana Wańtucha, reprezentującego Wdę od 1967 roku.

1974

W styczniu połączono drużynę zapaśniczą z Gruczna z ZKS Wdą. Instruktorem zawiązanej sekcji został Rajmund Górski, co przyczyniło się do jej znacznego sukcesu. Drużyna sekcji zapaśniczej w stylu wolnym zdobyła tytuł wicemistrza okręgu. Grzegorz Sikorski zdobył tytuł wicemistrza Polski na 1974 rok oraz został sklasyfikowany na I miejscu w kadrze narodowej. Medal wywalczony przez tego zapaśnika był pierwszym medalem zdobytym na Mistrzostwach Polski w historii ZKS Wda. W maju drużyna Wdy rozegrała zwycięski mecz /3:2/ z drużyną niemiecką CM Ventas Wittembege na boisku miasta Wittemberge. Trenerem piłkarzy został Wojciech Niedźwiecki. U progu nowego sezonu piłkarskiego 1974/75 drużyna seniorów Wdy wraz z trzynastoma innymi drużynami tworzyła klasę wojewódzką.

Na sezon 1974/75 ponownie trenerem został Adam Damski. Po raz pierwszy w historii klubu ZKS Wda najmłodsi trampkarze przystąpili do rozgrywek o mistrzostwo okręgu.

2 listopada zawodniczą karierę zakończył Adam Damski. Prężnie działała sekcja lekkoatletyczna pod kierownictwem trenerów Romana Czechowskiego i Kazimierza Górskiego. Zawodnicy startowali w wielu mityngach i mistrzostwach okręgu.

1975

W marcu na Walnym Zgromadzeniu dokonano wyboru nowych władz. Prezesem został Jerzy Kunda. Odbył się międzynarodowy mecz I-wszej reprezentacji juniorów NRD i Polski, który zakończył się wynikiem 1:2. Nasz czołowy zapaśnik Grzegorz Sikorski pomimo długiej przerwy z powodu kontuzji odniósł kolejne sukcesy w turniejach I ligi, zajmując kolejno: V miejsce /na turnieju w Łodzi/ oraz IV miejsce / na turnieju w Sieradzu/. Był to również sukces trenera zapaśnika - Rajmunda Górskiego.

1976

Wychowankowie Wdy w sezonie 1975/76 zdobyli Puchar Polski i III miejsce w grupie trampkarzy młodszych okręgu.

1977

Zespól seniorów piłki nożnej występował w III lidze

1978

Po raz pierwszy drużyna seniorów piłki nożnej wystąpiła w III lidze. Trenerem zespołu był Adam Damski.

Drużyna klasy młodzików młodszych ZKS Wda zdobyła vice mistrzostwo okręgu w sezonie 1977/78

1979

Zapaśnik Grzegorz Sikorski zdobył vice mistrzostwo Polski w stylu wolnym.

Drużyna piłki siatkowej juniorów w ogólnej klasyfikacji zajęła V miejsce w Mistrzostwach Polski Juniorów (w Tomaszowie Mazowieckim rozegrała 5 meczów, z czego 2 wygrała). W historii naszego klubu jest to pierwsze tak wysokie osiągnięcie w tej dyscyplinie.

1980

W sezonie 1979/80 sekcja piłki nożnej w okręgu zajęła kolejno: I miejsce - klasa okręgowa seniorów (awansowała do III ligi, trenerem był Franciszek Wańtuch), I miejsce - A klasa seniorów w swojej grupie, V miejsce- młodzicy starsi, X miejsce - klasa juniorów młodszych.

W sezonie 1979/80 sekcja piłki siatkowej zajęła kolejno: II miejsce - seniorzy, III miejsce - juniorzy starsi, IV miejsce - juniorzy młodsi. W finale Spartakiady Wojewódzkiej drużyna juniorów młodszych zajęła III miejsce i zdobyła brązowe medale.

1981

W czerwcu zorganizowano mecz piłki nożnej pomiędzy Wdą wówczas grającą w klasie okręgowej z Wdą z lat 70 - tych.

Zakończenie wieloletniej kariery piłkarskiej Jana Majewskiego.

1982

Drużyna piłki nożnej seniorów ponownie awansowała do III ligi.

Jan Kosecki zakończył czynne uprawianie sportu i został asystentem trenera Franciszka Wańtucha.

30 grudnia zorganizowano pożegnanie długoletniego prezesa - Jerzego Kundy.

1983

Od 1 stycznia funkcję prezesa pełnił Józef Wasiak.

W III lidze drużyna piłki nożnej seniorów zajęła V miejsce w tabeli.

Młodzicy sekcji zapaśniczej uzyskali drużynowo I miejsce w Spartakiadzie Dzieci i Młodzieży. W Poznaniu I miejsce indywidualnie zajęli Slawomir Kraska i...Pyżewski, w Łodzi - 3 razy VII miejsce zajęli juniorzy młodsi, w Tychach - 2 razy III miejsce zajęli juniorzy starsi i seniorzy.

Po zakończeniu rozgrywek piłki siatkowej Wda zajęła III miejsce, a w punktacji juniorów młodszych I miejsce. W Okręgowej Spartakiadzie Dzieci i Młodzieży grupa młodzików starszych uplasowała się na I miejscu, a dwa zespoły juniorów młodszych kolejno zajęły II i IV miejsce.

1984

Józef Wasiak zrezygnował ze stanowiska prezesa, powołano na tą funkcję wieloletniego vice prezesa Romana Maćkowskiego, który pełnił ją do 1987 roku.

W III lidze drużyna piłki nożnej seniorów zajęła ponownie V miejsce.

Utworzono nową sekcję - żeglarską.

20 sierpnia III - ligowy zespół Wdy zmierzył się z kadrą narodową juniorów, mecz kontrolny zakończył się zwycięsko dla naszej drużyny 4:1.

1985

28 maja nasza jedenastka rozegrała mecz towarzyski z czołową drużyną I ligi (kandydatem na mistrza Polski) - Legią Warszawa. Choć spotkanie zakończyło się niepowodzeniem naszego zespołu (przegrali 2:6) sam mecz był ciekawym widowiskiem, które  dostarczyło trenerom obu  drużyn  wielu cennych obserwacji.

W III lidze dobrze spisała się drużyna piłki nożnej seniorów zajmując III miejsce.

W końcowych rozgrywkach o klubowe mistrzostwo województwa juniorów młodszych w sezonie 1984/85 (grupa I) zajęła II miejsce z dorobkiem 15 punktów.

Drużyna ZKS Wda zajęła I miejsce w grupie I o klubowe mistrzostwo województwa młodzików starszych.

W czerwcu sekcja zapaśnicza zajęła drużynowo II miejsce za "Chemikiem" Bydgoszcz.

W Słupsku na Turnieju Piłki Ręcznej drużyna Wdy zajęła I miejsce i awansowała do III ligi.

W grudniu sekcja żeglarska wodowała jacht pełnomorski o nazwie "WDA".

1986

W czerwcu drużyna Wdy zakwalifikowała się do strefowych eliminacji drużyn piłkarskich juniorów, ubiegających się o awans do finałowych rozgrywek XIII Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży. Strefowe eliminacje makroregionu pomorskiego rozegrane zostały w Braniewie i Fromborku. Startowały w nich dwie drużyny klubowe z naszego regionu: właśnie nasi młodzicy Wdy oraz Zawisza Bydgoszcz. Udział świeckich piłkarzy w półfinałowym turnieju spartakiadowym w Braniewie zakończył się sukcesem - nasz zespół zajął I miejsce (zdobywając 6 punktów) i awansował do grona 16 najlepszych drużyn w kraju. Nasi zremisowali z Czempionem Gdańsk 1:1, pokonali Piasta Toruń 4:2, zremisowali z Gryfem Słupsk 0:0 i wygrali z zatoką Braniewo 1:0.

W sierpniu w finale ogólnopolskim Spartakiady Młodzieży, który odbył się w Piotrkowie Trybunalskim (a mecze zostały rozegrane w Bełchatowie) młodzicy Wdy zajęli XIV miejsce. Był to (i nadal jest!) Największy sukces młodzików Wdy - XIV miejsce w Polsce. Tę zwycięską drużynę, którą prowadził opiekun Bogdan Furman i trener Jan Kosecki, stanowili: Dariusz Sadokierski, Wojciech Rasmus, Jacek Gładek, Jarosław Szreder, Marcin Rusak, Piotr Hływka, Piotr Grajewski, Krzysztof Nowakowski, Zbigniew Juszczak, Rafał Rybczyński, Artur Rasmus, Tomasz Maćkowski, Andrzej Malinowski, Janusz Graczyk i Dariusz Łukomski, Robert Kurczaba. Z drużyny tej Krzysztof Nowakowski, Piotr Grajewski i Artur Rasmus zostali powołani do kadry Polski

Drużyna piłki nożnej seniorów w III lidze zajęła X miejsce.

Od 10 lipca trenerem seniorów przez krótki czas (niecały sezon) był Ryszard Kosiński.

11 października w sobotę na świeckim boisku nasza jedenastka III - ligowej Wdy, której trenerem był Franciszek Wańtuch rozegrała sparring z piłkarzami kadry (grającymi u nas w ramach przygotowań do czekającego ich w Poznaniu spotkania z Grekami, rozpoczynającego cykl eliminacji przed finałami Mistrzostw Europy). Świecki stadion wypełniony był jak nigdy przedtem, pamiątkowe plakaty obwieszczały "Tego jeszcze nie było!" a nasza drużyna spisała się znakomicie, bowiem z kadrowcami Wojciecha Łazarka (przecież najlepszymi z najlepszych) przegrała tylko 1:2.

1987

Na wiosnę trenerem pierwszego zespołu został Jan Kosecki, asystentem Jarosław Klinger.

Drużyna piłki nożnej seniorów w III lidze na koniec sezonu zajęła XI miejsce i spadła do ligi okręgowej.

Utworzono nową, prężną sekcję - bokserska. W Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży w Kaliszu pięściarze Wdy (Paweł Tynkiewicz, Dariusz Rozłonkowski) zdobyli brązowe medale.

1988

Stanowisko prezesa w latach 1988- 1989 zajmował Sylwester Krukowski.

Po sezonie wiosennym pierwsza drużyna piłki nożnej awansowała do III ligi na sezon kolejny. W sezonie jesiennym uplasowała się na IX miejscu z lokatą 11 punktów.

W Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży w Malborku pięściarz Wdy Tomasz Jankowski wywalczył brązowy medal.

1989

Funkcję prezesa w latach 1989 - 1991 pełnił Witold Stempkowski.

Ponownie drużyna piłki nożnej seniorów uczestniczyła w rozgrywkach III ligi zajmując VII miejsce.

Największe sukcesy spośród wszystkich sekcji klubowych uzyskała sekcja bokserska zdobywając medale na Mistrzostwach Polski Juniorów w Kaliszu (Bogdan Słomiński zajął II miejsce, a Krzysztof Warchoł - III miejsce).

1990

W III lidze drużyna piłki nożnej zajęła następującą lokatę - XIX miejsce.

Bogdan Słomiński pięściarz Wdy jako pierwszy reprezentant naszego miasta został Młodzieżowym Mistrzem Polski we Włocławku.

W Ogólnopolskim Turnieju Piłki Ręcznej nasza drużyna zajęła III miejsce. Królem strzelców został Dariusz Poważyński, jeden z najlepszych zawodników.

1991

Witold Stempkowski zrezygnował ze stanowiska prezesa, funkcję tą przejął Sylwester Krukowski.

W lutym zorganizowano Turniej Zapaśniczy o Puchar Burmistrza Miasta Świecia. Gościnnie uczestniczyła ekipa zapaśnicza z Łotwy.

W maju zakończył się patronat Zakładów Celulozy i Papieru nad Klubem Sportowym "Wda".

W III lidze drużyna piłki nożnej seniorów zajęła XIV miejsce.

Tomasz Bartnik pięściarz Wdy na Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych w Wieliczce zdobył brązowy medal.

Nasi zapaśnicy uczestniczyli w Mistrzostwach Świata w Kanadzie, gdzie Marek Przekwasiński zajął VI miejsce, Rafał Kiełpiński - IX miejsce i Jakub Ossowski - X miejsce.

1992

W latach 1992 - 1994 funkcje prezesa pełnił Piotr Kowalski.

W III lidze drużyna piłki nożnej seniorów ponownie zajęła XIV miejsce i spadła do ligi okręgowej.

1993

Drużyna piłki nożnej seniorów uczestnicząc w rozgrywkach ligi okręgowej zajęła I miejsce i awansowała do III ligi.

Drużyna piłki nożnej juniorów awansowała do ligi centralnej "Pomorze".

Bokserzy zdobyli w Krakowie tytuł Drużynowego Mistrza Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

Zawodnika Wdy Rafała Kiełpińskiego powołano do Kadry Narodowej Seniorów w zapasach.

Nasze siatkarki zdobyły Puchar Polski na szczeblu okręgowym i zajęły III miejsce w lidze juniorek młodszych.

1994

Z funkcji prezesa zrezygnował Piotr Kowalski, powołano na tą funkcję Rajmunda Górskiego, który pełnił ją do listopada 1997 roku.

Drużyna piłki nożnej seniorów w rozgrywkach III ligi zajęła XI miejsce z dorobkiem 26 punktów.

Artur Bojanowski pięściarz Wdy wywalczył  Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych w Szczecinie vice mistrzostwo, zaś pięściarze Tomasz Tretkowski i Patryk Smółka zdobyli III miejsca.

1995

Drużyna piłki nożnej seniorów w rozgrywkach III ligi zajęła XI miejsce.

Z Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych w Szamotułach bokserzy przywieźli 5  medali (w tym złoty wywalczył Artur Bojanowski) tym samym zdobywając zwycięstwo w punktacji klubowej. Ponadto Artur Bojanowski wybrany został najlepszym zawodnikiem turnieju.

1996

Drużyna piłki nożnej seniorów w rozgrywkach III ligi zajęła XVI miejsce, co jest równoznaczne ze spadkiem do klasy okręgowej.

Na zaproszenie działaczy KS Wda do Świecia przyjechała drużyna „Orłów" Kazimierza Górskiego.

W Świeciu zorganizowano Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych w boksie, co było ogromnym wyróżnieniem środowiska bokserskiego dla naszego miasta.

Nasi bokserzy odnieśli zwycięstwo w punktacji klubowej na Mistrzostwach Polski Juniorów w Jastrzębiu Zdrój, w tym brązowe medale zdobyli: Krystian Pałczyński, Sylwester Czub i Artur Chlewiński.

Mecz "Orły Górskiego" - "WDA" Świecie

W 1996 roku na zaproszenie działaczy KS "Wda" do Świecia przyjechała drużyna "Orłów" Kazimierza Górskiego. Jeszcze nigdy trybuny świeckiego stadionu nie były tak zapełnione jak wtedy. Zdjęcie z meczu "Wda"-"Orły Górskiego". Stoją od lewej: Kazimierz Górski, Jacek Zarembski, Wojciech Kowalski, Ryszard Cieśliński, Rajmund Górski, Ryszard Brandt, Andrzej Przybyszewski, Józef Wiśniewski, Janusz Kupcewicz, Henryk Złotowski, Roman Jakóbczak, Stefan Majewski, Bronisław Górski, Tomasz Korynt, Jan Domarski, Marek Kusto, Jerzy Kraska, Zygmunt Kukla, Andrzej Szarmach, Adam Damski, Grzegorz Piętka, Adam Musiał i Jarosław Klinger. Klęczą od lewej: Jan Kosecki, Janusz Żygowski, Piotr Kowalski, Paweł Krasnodemski, Robert Gadocha, Krzysztof Kmiecik, Zygmunt Kalinowski, Adam Nawałka, Jan Kordysz, Benedykt Cerajewski, Lesław Ćmikiewicz, Zdzisław Kapka i Zbigniew Arbat.

1997

12 listopada funkcję prezesa objął Józef Wasiak, który pełnił ją przez rok i dwa miesiące.

Drużyna piłki nożnej seniorów uczestniczyła w rozgrywkach ligi okręgowej.

Sukcesy pięściarzy Wdy: ~ srebrny medal (Artur Bojanowski) i medale brązowe (Krzysztof Kolasiński, Robert Liman) na III Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Gdańsku; ~ III miejsce na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w Bytomiu zdobył Robert Liman; ~ 2 brązowe medale (Rafał Szamocki, Maciej Kamiński) na Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych w Krakowie.

1998

Drużyna piłki nożnej seniorów awansowała do IV ligi.

Sukcesy pięściarzy Wdy: ~ II miejsce (Artur Bojanowski) na Mistrzostwach Polski Juniorów w Krakowie; ~ II miejsce na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Gnieźnie; ~ II miejsce Elblągu.

Modernizacja stadionu

W latach 1998 - 2000 trwała modernizacja stadionu na ogromną skalę. Wymieniono stare drewniane ławki na nowoczesne plastikowe krzesełka, zainstalowano nowoczesny system nawadniania murawy, wymieniono również samą murawę, na bieżni wokół stadionu pojawiła się nawierzchnia tartanowa. Nowy, międzynarodowy system liniowania, pozwolił na lepsze wykorzystanie płyty głównej podczas większych imprez, takich jak mające się niedługo odbyć IX IOSW. Stadion "Wdy" stanął na naprawdę wysokim poziomie. Na otwarcie stadionu przybyło wiele znanych osobistości, m. in. senator Świątkowski, poseł Kłopotek, czy vc-wojewoda Joachimowski. Widzimy ich na zdjęciu poniżej wraz z władzami klubu i miasta:

1999

Od 18 stycznia funkcję prezesa pełni Andrzej Komasiński.

Drużyna piłki nożnej seniorów zajęła XII miejsce (na 16 zespołów) w lidze pomorskiej z dorobkiem 37 punków.

Sukcesy pięściarzy Wdy: ~ srebrny medal Artura Bojanowskiego w wadze lekkopółśredniej na Mistrzostwach Polski Seniorów w Warszawie oraz zdobycie przez niego tytułu Młodzieżowego Mistrza Polski w Lubiążu i wywalczenie dla naszego kraju miejsca na Mistrzostwach Europy Seniorów w 2000 roku; ~ srebrny medal Rafała Szamockiego na Mistrzostwach Polski Juniorów w Świdnicy; ~ brązowy medal Roberta Ligmana na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w Lubiążu; ~ zdobycie 7 medali (3 złote - Dawid Szmelter, Maciej Kamiński, Dominik Knepka; 2 srebrne - Jacek Cel, Paweł Wojczuk; 2 brązowe - Marcin Gabriel, Michał Szulerecki) i zwycięstwo w punktacji klubowej na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Łęcznej.

Po raz pierwszy w historii boksu, dzięki tak wielu zdobytym medalom, ten sam klub (właśnie nasz KS Wda) w jednym roku odniósł zwycięstwo zarazem na szczeblu wojewódzkim (kujawsko - pomorskim), makroregionu (gdańskiego) jak i w punktacji klubowej.

Siatkarki Wdy wygrały wojewódzką rywalizację i zakwalifikowały się na półfinały do Wrocławia, dzięki naszemu klubowi przyznano organizację finałów Mistrzostw Polski w piłce siatkowej młodziczek. Zorganizowano Mistrzostwa Polski w piłce siatkowej młodziczek, na których nasze siatkarki zajęły VI miejsce.

2000

20 lutego Artur Bojanowski zdobył w Płońsku tytuł Mistrza Polski Seniorów w wadze lekkopółśredniej (63,5 kg).

Ukończono kapitalny remont naszego stadionu. Na otwarcie stadionu przybyło wiele znanych osobistości, m. in. Senator Maciej Świątkowski, poseł Eugeniusz Kłopotek, vice wojewoda Michał Joachimowski.

Zorganizowano Igrzyska Olimpijskie Sportowców Wiejskich Sydney 2000. W klasyfikacji punktowej miast-gmin świeccy zawodnicy zajęli II miejsce. Dwóch działaczy sportowych ze Świecia zostało uhonorowanych odznaczeniami państwowymi: Kawalerski Krzyż Zasługi otrzymali Eugeniusz Krzyżanowski, Srebrny Krzyż Zasługi otrzymał Wojciech Kowalski (obecny kierownik KS Wda).

Na naszym stadionie rozegrano Eliminacyjny Turniej do Mistrzostw Europy w piłce nożnej mężczyzn U-18 z udziałem Litwy i Islandii. Na tę imprezę sportową przybył również międzynarodowy obserwator UEFA z Finlandii.

Drużyna piłki nożnej seniorów zajęła IX miejsce (na 16 zespołów) z dorobkiem 39 punktów.

Paweł Kułakowski wywalczył złoto w skoku wzwyż w Mistrzostwach Młodzików w Poznaniu.

XI Igrzyska Olimpijskie Sportowców Wiejskich "Sydney 2000"

W dniach 16-18.06.2000 odbyły się XI Igrzyska Olimpijskie Sportowców Wiejskich. Była to impreza sportowa o ogromnej randze. W zawodach brało udział ponad 2000 zawodników z wsi i miasteczek całego województwa kujawsko-pomorskiego. Wystartowali zawodnicy z 77 gmin i miast, w tym 16 powiatów (Bydgoszcz, Świecie, Sępólno, Inowrocław, Tuchola, Nakło, Żnin, Mogilno, Toruń, Grudziądz, Lipno, Włocławek, Chełmno, Golub-Dobrzyń, Radziejów i Brodnica). Olimpijski znicz zapłoną na stadionie Świeckiej "Wdy" 16.06.2000 Około godziny 21:00. Otwarciu igrzysk towarzyszyły pełne trybuny kibiców. Przez dwa dni odbyły się zawody w 28 konkurencjach. W klasyfikacji punktowej gmin pierwsze miejsce zajęło Osielsko (956 pkt), drugie Jeżewo (638 pkt), a trzecie Dąbrowa Ch. (442 pkt). W klasyfikacji punktowej miast-gmin świeccy zawodnicy zajęli zaszczytne drugie miejsce (836 pkt), zaraz po Sępólnie (950 pkt), trzecie miejsce przypadło Więcborkowi (744 pkt). Również w klasyfikacji powiatów Świecie zajęło drugie miejsce (3657 pkt), po Bydgoszczy (3889 pkt), trzecie miejsce zajęło Sępólno (3279 pkt). Tabele ze zdobytymi punktami wszystkich gmin, oraz spis konkurencji znajdują się

Więcej zdjęć znajduje się tutaj.

Mistrzostwa Europy w PN 2000

18.10.2000r w woj. Kujawsko-Pomorskim odbyły się eliminacje Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Odbyły się dwa mecze. Pierwszy - Polska-Armenia rozegrany został w Tucholi, drugi - Islandia-Litwa na stadionie "WDY". Świecki stadion zgromadził ponad 3000 kibiców, przybył również międzynarodowy obserwator UEFA z Finlandii, który był zachwycony organizacją imprezy przez Świecki klub. Poniżej zamieszczamy zdjęcia z meczu. Na pierwszym zdjęciu znajdują się sędziowie, obserwator UEFA oraz władze klubu "Wda".

W Świeciu wygrała Litwa wynikiem 2:1, w Tucholi natomiast zwycięstwo odnieśli Polscy piłkarze, którzy wygrywając później z Litwą zakwalifikowali się do finału Mistrzostw Europy. W finale odnieśli kolejne zwycięstwo zdobywając tytuł Mistrza Europy.

2001

Drużyna piłki nożnej seniorów zajęła XIII miejsce (na 18 zespołów) z dorobkiem 38 punktów.

1 września na naszym stadionie odbył się mityng „Grand Prix Polskiego Związku Lekkiej Atletyki".

W dniach od 9 do 15 października na naszym stadionie rozegrano Eliminacyjny Turniej do Mistrzostw Europy w piłce nożnej kobiet U-19 z udziałem Walii i Holandii.

Ponownie Artur Bojanowski wywalczył w Inowrocławiu tytuł Mistrza Polski Senior&;oacute;w w wadze lekkopółśredniej.

W Zawierciu pięściarki Wdy zdobyły tytuł Drużynowego Mistrza Polski w boksie kobiet.

Paweł Kułakowski wywalczył brązowy medal w skoku wzwyż na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Poznaniu.

Grand Prix PZLA.

Grand Prix Polskiego Związku Lekkiej Atletyki było imprezą o najwyższej randze. Zgromadziło na starcie czołówkę lekkoatletów i wielu zawodników z Europy oraz innych kontynentów. Mityng odbył się 1.09.2001 Na stadionie KS Wda. Rozegrane zostały następujące konkurencje:

Kobiety:

200m, 400m, 1500m, skok wzwyż i pchnięcie kulą.

Mężczyźni:

200m, 400m, 1500m, skok w dal, pchnięcie kulą i rzut dyskiem.

Ponadto w ramach mistrzostw Polski 10.000m w kategorii młodzieżowej kobiet i mężczyzn. Odbyły się również konkurencje dodatkowe dla młodzieży rocznika 1985-87:

Dziewczęta:

600m

Chłopcy:

1000m, skok wzwyż i rzut dyskiem.

 

ME kobiet w piłce nożnej...

W dniach 9 do 15 października 2001 roku na boiskach województwa Kujawsko - Pomorskiego odbyły się eliminacje Mistrzostw Europy w piłce nożnej kobiet (U-19). Na świeckim stadionie odbył się mecz eliminacyjny Walia - Holandia. Zwyciężyła Holandia wynikiem 3:0. Do dalszych rozgrywek awansowała Holandia i Polska. Oficjalny przedstawiciel Europejskiej Federacji Piłki Nożnej Pan Gevorg Hovhanesjan był mile zaskoczony stroną organizacyjną imprezy. Myślę, że to powód do dumy i zadowolenia.

2002

1 stycznia Zarząd Polskiego Związku Bokserskiego powołał na czas nieokreślony na Trenera Kadry Boksu Kobiet Leszka Piotrowskiego - obecnego trenera boksu KS Wda Świecie.

17 kwietnia rozegrano mecz młodzieżowych reprezentacji olimpijskich: Polska - Rumunia. Spotkanie zakończyło się wynikiem 2:0 dla naszej reprezentacji.

22 czerwca na świeckim stadionie zorganizowano II Grand Prix Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Znaczący sukces odniósł Wojciech Wysocki w rzucie dyskiem zajmując I miejsce na podium.

Drużyna piłki nożnej seniorów zajęła XI miejsce (na 18 zespołów) w IV lidze kujawsko - pomorskiej z dorobkiem 49 punktów.

Po raz trzeci Artur Bojanowski wywalczył w Białymstoku tytuł Mistrza Polski Seniorów w wadze lekkopółśredniej.

W Tarnowie pięściarski Wdy zdobyły tytuł Drużynowego Mistrza Polski w boksie kobiet.

Polska - Rumunia U-21

17 kwietnia 2002 odbyło się na świeckim stadionie niesamowite widowisko. Mecz młodzieżowych reprezentacji olimpijskich: Polska - Rumunia. Spotkanie zakończyło się wynikiem 2:0 dla naszej reprezentacji. Oba gole strzelił Sebastian Olszar (w 26 i 55 minucie meczu). Z trybun oglądało je 2000 widzów. Do Świecia przybyło tego dnia wiele sław światowego football'u, w tym m. in. "Maradona Karpat" (Gheorghe Hagi) i Zbigniew Boniek. Poza tym zjawił się również szef PKOl (Stefan Paszczyk), 3 v-ce prezesów PZPN (Eugeniusz Kolator, Zbigniew Boniek, Henryk Apostel), Sekretarz Generalny PZPN (Zdzisław Kręcina), prezes Kuj-Pom. ZPN (Eugeniusz Nowak) i wielu, wielu innych.

W naszym serwisie udostępniliśmy ponad 30 zdjęć z imprezy. Zapraszam do ich obejrzenia, są one dostępne

II Grand Prix PZLA

22.06.02 na świeckim stadionie odbyło się II Grand Prix Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Rozegranych zostało 17 konkurencji (w tym 7 dodatkowych), a oto i one:

Kobiety:

200m, 800m, skok wzwyż, skok w dal, skok o tyczce, rzut oszczepem

Mężczyźni:

200m, 800m, 5000m, skok o tyczce

Konkurencje dodatkowe:

Kobiety:

400m, 1500m

Mężczyźni:

400m, 1500m, skok w dal, skok wzwyż, rzut dyskiem

Z naszego klubu wystartowało 7 zawodników (nie skakał wzwyż Paweł Kułakowski z powodu kontuzji). Wszyscy zajęli wysokie pozycje. Sukces odniósł m.in. Wysocki Wojciech w rzucie dyskiem. Rzucił na odległość 48,29 zajmując pierwsze miejsce na podium. Na pochwałę na pewno zasługuje Bronisz Katarzyna, która w biegu na 400m uzyskawszy czas 1:00,70 zajęła zaszczytne drugie miejsce. Bardzo dobrze wystartował też Angielczyk Daniel, który w biegu na 400m zajął miejsce 4 (53,02), a w skoku w dal miejsce 3 (6,56 przy wietrze +0,4). A oto wyniki pozostałych: Kapłanek Agata - 8 m-e w skoku wzwyż (155), Dudek Malwina - 8 m-e w biegu na 400m (1:02,84), Witek Radosław - 13 m-e w skoku wzwyż (175), Sztyma Marek - 4 m-e w rzucie dyskiem (39,54).

Magdalena Szaraficka wywalczyła srebrny medal w kick boeingu w formule semi-contact na Mistrzostwach Polski seniorek w Pasłęku.

Paweł Kułakowski zdobył 2 złote medale w skoku wzwyż: jeden w Halowych Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych w Spale, drugi w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży we Wrocławiu oraz wywalczył IV miejsce w Mistrzostwach Świata Młodzieży Szkolnej we Francji.

30 września Marcin Kowalski wywalczył srebro w biegu na 600 m w Mistrzostwach Polski Młodzików w Górze Żur koło Żywca.

4 grudnia zorganizowano Międzynarodowy Mecz Bokserski Kobiet - Polska : Węgry.

2003

Drużyna piłki nożnej seniorów zajęła VII miejsce (na 16 zespołów) z dorobkiem 42 punktów.

Na naszym boisku rozegrano międzynarodowe mecze piłkarskie (Czechy : Dania, Rosja : Węgry, Polska : Belgia) w ramach XVIII-ego Międzynarodowego Turnieju Piłkarskiego „Syrenka Cup 2003".

Po raz czwarty z rzędu Artur Bojanowski wywalczył w Jastrzębiu Zdrój złoty medal i tytuł Mistrza Polski Seniorów w wadze lekkopółśredniej.

Zorganizowano Międzynarodowy Mecz Bokserski Kobiet - Polska : Ukraina.

W Grudziądzu pięściarski Wdy zdobyły tytuł Drużynowego Mistrza Polski w boksie kobiet, w tym Izabela Warchoł w wadze papierowej i Jagoda Karge w wadze lekkiej wywalczyły tytuły mistrzyń Polski.

Marcin Kowalski został srebrnym medalistą w biegu na 600 m w Halowych Mistrzostwach Polski w Warszawie.

Dwa brązowe medale (na dystansach 1500 m i 3000 m) w Mistrzostwach Świata Weteranów w San Sebastian w Hiszpanii wywalczyła Halina Mierzwiak.

Dwa brązowe medale zdobyli nasi wychowankowie na Mistrzostwach Polski Młodzików w Lekkiej Atletyce w Słubicach - Marta Kowalska w rzucie oszczepem i Radosław Witek w skoku wzwyż.

2004

W Grudziądzu pięściarski Wdy po raz czwarty z rzędu zdobyły tytuł Drużynowego Mistrza Polski w boksie kobiet.

Trzy zespoły młodzieżowe zdobyły Mistrzostwo Grup:

-Junior Młodszy - Jarosława Klingera,

-Trampkarz - Piotra Grajewskiego,

-Młodzik - Zbigniewa Juszczaka,

Drużyna Piotra Grajewskiego będzie walczyła o prawo gry w lidze wojewódzkiej trampkarzy.

Drużyna seniorów obroniła się przed spadkiem i utrzymała się w IV lidze.

2006

Był to rok obfitujący w wiele sukcesów sportowych zawodników i zawodniczek naszego klubu. Największym osiągnięciem było wywalczenie przez Jagodę Karge brązowego medalu na Mistrzostwach Świata Kobiet w boksie, które odbyły się w Indiach oraz brązowego medalu na Mistrzostwach Europy w Warszawie. Ponadto mistrzynią Polski została Michalina Podlewska, a wicemistrzyniami Oliwia Łuczak, Jagoda Karge, Kornelia Majewska, Regina Belka, Anna Nowakowska, Małgorzata  Gibas oraz Maria Ziemkiewicz. Dla sekcji kick-boxingu na Strefowych Mistrzostwach Polski złoty medal wywalczył Patryk Jaje, srebrne - Maciejewski Sławomir, Madeja Arkadiusz, brązowy - Kawczyński Radosław. W tym roku nie obyło się także bez porażek. Największą był spadek pierwszej drużyny seniorów piłki nożnej do  Klasy A.  Z grup młodzieżowych wyróżniła się drużyna Trampkarza, która wywalczała awans do ligi wojewódzkiej.

2007

W sekcji piłki nożnej największymi sukcesami tego roku był awans pierwszej  drużyny seniorów do V ligi, a także awans drużyny Juniora Starszego( TRENER Andrzej Sitkowski) do ligi wojewódzkiej K-PZPN., Jak co roku grad medali z imprez  krajowych i międzynarodowych przywieźli bokserzy. Największym sukcesem  było zdobycie przez Oliwię Łuczak srebrnego medalu Mistrzostw Europy w Danii. Ponadto zawodniczki naszego klubu zostały drużynowymi mistrzyniami Polski  zarówno juniorek, jak i seniorek. Sekcja Boksu obchodziła 20 lecie jej powstania. III miejsce zajęli podopieczni Arkadiusza Olkiewicza na Drużynowych  Mistrzostwach Polski Młodzieżowców w kick-boxingu. Do szczególnych wyników zawodników naszego klubu należy także zaliczyć występ Michała Kulpy, na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w biegu na 800 m zajął 11 miejsce.

2008

Kolejny awans pierwszej drużyny seniorów - tym razem do nowo utworzonej IV ligi kujawsko-pomorskiej (1. miejsce z dorobkiem 77 pkt na 90 możliwych)

2009

Historyczny awans pierwszej drużyny seniorów do nowej III ligi kujawsko-pomorsko-wielkopolskiej (1. miejsce 67 punktów 103-40!!! w bramkach), dwóch zawodników Wdy na czele stawki strzelców IV ligi - Arkadiusz Woźniak - 35 goli, Wojciech Ernest - 24 gole.

2010

Sezon 2009/2010  trzecioligowa drużyna seniorów jako beniaminek kończy na 7. pozycji.

2011

6.  miejsce III-ligowego zespołu Wdy w sezonie 2010/2011.

 

7. miejsce juniorów starszych w Lidze Wojewódzkiej KPZPN w sezonie 2010/2011.

2012

Ponownie 6 miejsce w tabeli zespołu Wdy na koniec sezonu zmagań na szczeblu III ligi.

2013

Wda w sezonie 2012/2013 na podium III ligi! Trzecie miejsce z wynikiem 57 punktów i tylko cztery punkty dzieliły Wdę od zwycięzcy Ostrovii Ostrów Wlkp.

2014

Tabele wszechczasów

 

 

 

Komentarze
Dodaj nowy Szukaj
Liverpool FC  - XIV Miejsce w Polsce   |2011-06-14 09:18:40
Dlaczego w wymienionym składzie drużyny młodzików Koseckiego,nie ma nic o
Bogusławie Chyrku?był członkiem drużyny i był też zaproszony na towarzyski
mecz z Oldbojami.
Skomentuj
Nick:
E-mail:
 
Strona www:
Tytuł:
UBBCode:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 
Proszę wpisać kod antyspamowy widoczny na obrazku.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Zmieniony: niedziela, 01 grudnia 2013 09:06
 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności.

Akceptuję "ciasteczka" na tej stronie.

EU Cookie Directive Module Information